שירותים
f23alt

ממוגרפיה

ממוגרפיה - מאיזה גיל מתחילים ולמי הבדיקה מתאימה? 

ממוגרפיה היא בדיקה המשתמשת בקרני רנטגן לצילום של השד, המסייעת באבחון מוקדם של סרטן שד. הבדיקה כוללת בדרך כלל שני צילומים לכל שד.

סקירת הממוגרפיה מאפשרת גילוי מוקדם של גושים שטרם ניתן לחוש אותם במישוש, ולפני שמופיעים סימפטומים גלויים כלשהם המעידים על סרטן שד.
באמצעות ממוגרפיה ניתן גם לאתר הסתיידויות זעירות שלעתים מעידות על נוכחות של תאים סרטניים. 

ממוגרפיה מבצעים גם להדמיה במקרה שקיים ממצא חשוד, כמו גוש או סימנים אחרים אשר עלולים להעיד על חשש לסרטן שד. זו נקראת ממוגרפיה אבחנתית.

מאיזה גיל עושים בדיקת ממוגרפיה?   
ממוגרפיה דיגיטאלית באולטרה מדיקל

בהמלצת משרד הבריאות - החל מגיל 50 כל אישה בישראל צריכה לעבור בדיקת ממוגרפיה באופן שגרתי מדי שנתיים. לרוב הנשים בגיל זה מרקם שד הנקרא "שומני". בעיקרון - בדיקת ממוגרפיה מתאימה לכל אישה עם מרקם שד שומני.

אם חשבת, שההמלצה לנשים מעל גיל 50 להבדק היא בגלל שלנשים צעירות אין סרטן שד - טעית.
ההמלצה נובעת מכך, שהממוגרפיה אינה יעלה לרוב הנשים מתחת לגיל 50 בגלל מבנה השד שלהן: 

  • לנשים צעירות - מתחת מגיל 40  - הממוגרפיה, כבדיקה שגרתית, אינה יעילה, בשל צפיפות שד גבוהה.
  • לנשים בטווח גיל 40-50 קיימת מחלוקת בין הרופאים לגבי השימוש בממוגרפיה כבדיקה שגרתית, ולכן מדינות שונות נוהגות במדיניות שונה בנושא. נשים בגיל זה עשויות להיות עם מרקם שד מעורב ולעיתים יומלץ להן לעשות בדיקה משלימה - US או MRI.
 

מה הקשר בין ממוגרפיה לגיל או למרקם השד? 

בעוד ממוגרפיה יכולה לזהות כ-90% ממקרי סרטן השד -בשד עם "מרקם שומני", רגישותה מוגבלת אצל נשים עם צפיפות שד גבוהה, האופיינית לנשים מתחת לגיל 50 ולכרבע מהנשים מעל גיל 50. במקרים אלו יכולת הזיהוי של הממוגרפיה יכולה לרדת משמעותית לכ 50% -60%  בלבד. 

נשים עם רקמת שד צפופה (סמיכה) לא יכולות להסתמך על בדיקת הממוגרפיה בלבד לגילוי מוקדם, ובד"כ מומלץ כי ישלימו את הבדיקה עם אולטרה סאונד 

הקרינה המייננת אליה נחשפת האישה במהלך הבדיקה היא אומנם זעירה, אך כמות זו מצטברת עם השנים, ולכן, ... הטילי ספק, חיקרי, לימדי והביני... והיוועצי עם רופא שאת סומכת עליו לגבי הבדיקה המתאימה לגילך.  לנשים הרות הממוגרפיה אסורה כדי למנוע נזק לעובר (נזקי קרינה גדולים יותר בגילאים צעירים). 

באולטרה מדיקל לא מבצעים יותר בדיקות ממוגרפיה - הניתנות בחינם בקופת חולים. 

איכות סקירת הממוגרפיה תלויה גם בעבודתו של המאבחן, וגם בטכנולוגיית הבדיקה. לקבלת חוות דעת שנייה מרדיולוגים בכירים ניתן ליצור עמנו קשר

התקשרי, או השאירי פרטים ותוכלי לקבל מידע על הבדיקות העומדות לרשותך - בהתאם לגילך, מרקם השד שלך וההסטוריה המשפחתית שלך

צרי עימנו קשר 2090*