שירותים
f23alt

צפיפות השד

מהי צפיפות שד וכיצד זה קשור לגילוי מוקדם של סרטן שד?

מבנה השד, או צפיפות השד, הוא אשר קובע מה סוג הבדיקה המתאימה ביותר לגילוי מוקדם של סרטן השד. 
הממוגרפיה מפספסת כ 50% מהגידולים בשד עם צפיפות שד גבוהה (נשים מרקם שד "צפוף"), ולכן נשים אלה לא מאובחנות בזמן. הבדיקה המתאימה יותר לנשים עם מרקם שד צפוף היא אולטרה סאונד. 

בנוסף, מעל גיל 45, ככל שצפיפות השד גבוהה יותר, כך עולה הסיכון לחלות בסרטן שד. 

מהי צפיפות שד?   
צפיפות השד

צפיפות השד מתייחסת לכמות השטח הלבן הנראה בממוגרפיה. 

לנשים צעירות, באופן טבעי יש שד "צפוף" ("סמיך"). מבנה השד משתנה עם השנים, ולקראת גיל המעבר, בסביבות גיל 50, הרקמה הופכת להיות יותר שומנית (ויותר כהה בממוגרפיה).

רקמת השד בגיל הפוריות מכילה יותר סיבים (פייבר) ובלוטות (גלנדולר). תפקיד הבלוטות לייצר חלב בתקופת ההנקה. בלוטות אלו נראות בצילום הממוגרפיה בצבע לבן. וככל שהן רבות יותר כך השד נצפה כלבן יותר.

כאן הזמן לציין - שאת צפיפות השד לא ניתן לזהות במישוש אלא רק בצילום ממוגרפיה.  

כיוון שגם גושים נראים בממוגרפיה בצבע לבן, קשה מאוד להבחין בגושים קטנים על רקע השד הבלוטי - הצפוף. 

כאשר אישה נכנסת לעשור החמישי לחייה, רקמת השד משתנה ושומן מחליף את רקמת השד מניבת החלב. רקמת שד שומנית נראית בצילום הממוגרפיה כהה יותר. ברקמה השומנית (כהה) הגידולים (הלבנים) נראים בבירור וניתן לזהותם כשהם קטנים, לעומת זאת, רקמת השד הצפופה, הנראית בצבע לבן, מסווה ומסתירה את הגושים, שכן גוש לבן קטן על רקע לבן - מאוד קשה לזהות בצילום הממוגרפיה - ולכן יעילות בדיקת הממוגרפיה והרגישות שלה יורדת משמעותית.

לצפיפות שד גבוהה יש קשר לסרטן השד.

מגיל 45 ומעלה, ככל שצפיפות השד גבוהה יותר, קיים סיכון גדול יותר לחלות בסרטן השד.   

מחקרים הוכיחו כי לנשים עם רקמת שד הטרוגנית (שד צפוף) יש סיכון של פי 3 לפתח סרטן.
לנשים עם צפיפות שד גבוהה מאוד, הסיכון עולה פי 6 לחלות בסרטן השד, זאת ביחס לנשים עם רקמת שד שומנית (להם צפיפות נמוכה יותר).

סטטיסטית, ככל שאת מבוגרת יותר, וככל שרקמת השד שלך צפופה יותר - את גם נמצאת בסיכון גבוה יותר לחלות.
ועם זאת ככל שצפיפות השד גבוהה יותר, בדיקת הממוגרפיה פחות רגישה ופחות יעילה, וקיים הסיכון גדול יותר שלא להיות מאובחנת נכון. מסיבה זו, נשים עם צפיפות שד גבוהה או מעורבת חייבות להשלים את הבדיקה עם בדיקת אולטרה סאונד. 

אולטרה סאונד - הבדיקה המתאימה לשד "צפוף"

בין אם את מתחת לגיל 50 או מעל גיל 50 - בררי מה צפיפות השד שלך. בכל גיל, אם יש לך שד צפוף - עליך לבצע בדיקה שיכולה להבחין בגושים כשהם קטנים.

במקרים רבים נשים שנבדקו בממוגרפיה קיבלו תשובה ש"הכל תקין”, אך בהמשך הן אובחנו עם סרטן שד מתקדם. אם יש לך רקמת שד צפופה, ולא משנה מה גילך -  בדיקת הממוגרפיה לא מספיקה.

זכרי כי נשים עם רקמת שד צפופה בגילאים אלו הן בסיכון גבוה פי 3-6 לחלות בסרטן השד (ככל שצפיפות השד גדולה יותר כך הסיכון גדל).

תוספת של בדיקת אולטרה סאונד שד ABVS אוטומטי מעלה את יכולת הגילוי של סרטן שד שאינו מתגלה בממוגרפיה. ואת מספר הנשים המאובחנות בסרטן שלא הורגש במישוש.

ומה צפיפות השד שלך?

צרי עמנו קשר לפרטים נוספים

צרי עימנו קשר 2090*