מאמרים

אולטרה סאונד ABVS - מידע לרופאים

טכנולוגיית אולטרה סאונד אוטומטי 3D ממוחשבת- ABUS-Automated Breast Ultrasound מאפשרת לאבחן גידולים סרטניים הקטנים מ 1 ס"מ ונמצאים בשלבים הראשונים להתפתחותם. הטכנולוגיה יעילה לכל אישה בכל גיל ובעיקר ל לנשים בעלות רקמת שד צפופה, שהבדיקות הקיימות והמוכרות לא יעילות עבורן. ה-ABUS/ABVS הינה בדיקת האולטרה סאונד היחידה בעולם שאושרה כבדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן שד.

מערכת האולטרה סאונד שד ABUS פותחה במיוחד לגילוי מוקדם של גידולים בשד ומהווה פריצת דרך בסל הבדיקות הקיימות היום בשוק. המערכת מבצעת סריקת שד אוטומטית ונותנת תמונה תלת ממדית (D3) מדויקת, המאפשרת אבחון מוקדם של גידולים סרטניים הקטנים מ -1 ס"מ גם אצל נשים עם מבנה שד בעל צפיפות גבוהה. המערכת מאפשרת תיעוד אובייקטיבי של רקמת השד, שאינו תלוי במיומנות או במקצועיות של המטפל המבצע את הבדיקה.

כמו כן, תמונות תלת הממד מספקות סקירה רחבה ומקיפה של אנטומית מבנה רקמת השד בהשוואה לבדיקות אחרות. התמונות הללו מסוגלות עתה להציג חתך קדמי (CORONAL) של השד (מהפטמה ועד דופן בית החזה) בפרוסות. כידוע, לא ניתן ליצור הדמיה של חתכים של השד באמצעות מערכות אולטרה סאונד קונבנציונליות והדמיות אלו הן בעלות יעילות גבוהה במיוחד, כאשר מתכננים התערבות כירורגית. לצפייה בסרטון הדגמה

הטכנולוגיה מאושרת ע"י ה- FDA כבדיקת סקר עבור נשים עם רקמת שד צפופה בשילוב עם ממוגרפיה. ה- FDA קבע כי על פי נתוני המרכז הלאומי לסרטן בארה"ב כ- 40% אחוזים מהנשים המבצעות ממוגרפיה הינן בעלות רקמת שד צפופה. לדברי ה- FDA "נשים אלו הן בעלות סיכון גבוה יותר לסרטן השד, שבד"כ מתגלה אצלן בשלבים מתקדמים המקשים על הטיפול". בתהליך האישור נבחן מחקר שבוצע ע"י רדיולוגים בקרב 200 נשים עם שד צפוף שתוצאת הממוגרפיה עבורן הייתה תקינה. תוצאות המחקר הראו יעילות משמעותית באיתור מוקדם של גידולים בשד אצל נשים שעברו את הבדיקה בטכנולוגית ABUS לעומת נשים שעברו בדיקת ממוגרפיה בלבד[1].

בעשרים השנים האחרונות הממוגרפיה שינתה את פני המחלה בקרב נשים מעל גיל 50, והפחיתה את הסיכון לתמותה מסרטן השד, מה שלא קרה עם נשים בעלות רקמת שד צפופה הנמצאות בסיכון של פי 5 לחלות בסרטן שד [2].

את הסיבה לכך סיפקו מחקרים רבים שהראו כי צפיפות גבוהה של רקמת השד מקשה על זיהויו של גידול בממוגרפיה בשל מיסוך נוכחות הגידול. כלומר, ככל שצפיפות השד עולה, כך הדיוק של הממוגרפיה יורד.

INTERVAL CANCER

צפיפות השד הינו הגורם המכריע המרכזי ל-INTERVAL CANCER, אשר מוגדר כסרטן המופיע כגוש נמוש בשד בין הממוגרפיות. רק 15%-30% של גידולים אלו, ניתן לראות בממוגרפיה ברטרוספקטיבה כלומר, 70% עד 85% לא ניתנים לאבחון בממוגרפיה אפילו רטרוספקטיבית.

יעילות בדיקת ABUS

מאמר שפורסם במאי, 2011 ב- JOURNAL OF THE NATIONAL CANCER,

[Tumor Characteristics Associated With Mammographic Detection of Breast Cancer in the Ontario Breast Screening Program], הראה ש- INTERVAL CANCER מאובחן בשלב מאוחר יותר ובדרגת ממאירות גבוהה יותר מאשר סרטן שמתגלה בסקר. ושיש צורך בתכנית סקר "רגישה " יותר.

מחקר שהוצג ב-RSNA 2011 [3], הראה יעילות גבוהה של הטכנולוגיה בשילוב ממוגרפיה בגילוי מוקדם של גידולים בשד צפוף אל מול בדיקת הממוגרפיה הדיגיטאלית בלבד. במחקר בו השתתפו 4419 נשים נמצא:


4.5 cancers per 1,000
76% Node Negative additional cancers
9/17 Invasive Cancers (8 DCIS)
Average invasive lesion size 14mm
Specificity 99.5%; PPV 50%
 
ABUS and Mammography
7.9 cancers per 1,000
100% Node Negative additional cancers
13 Invasive Cancers added
Average invasive lesion size 9mm
Specificity 99.4%; PPV 43.6%

לסיכום:

חשוב לציין, שטכנולוגיה זו ממלאת תפקיד מרכזי בגילוי מוקדם של סרטן השד גם אצל מטופלות צעירות עם סיכון בינוני לחלות בסרטן השד (למשל נטייה תורשתית), מטופלות בסיכון גבוה, לצד בדיקות MRI .

בדיקת אולטרה סאונד שד אוטומטית מציגה תקווה חדשה לחולל את המהפכה הבאה של הגילוי המוקדם בקרב נשים עם רקמת שד צפופה שבדיקת הממוגרפיה אינה יעילה או מספקת עבורן.

הבדיקה מתאימה לכל אישה, אך הבשורה החשובה ביותר היא עבור נשים עם רקמת שד צפופה ובמיוחד לבנות גיל 40 – 50, אז חלה עליה חדה בסרטן השד, ובדיקת הממוגרפיה אינה יעילה עבורן[4] [5]. וכן עבור נשים מעל גיל 50 עם רקמת שד צפופה שלמעלה משליש מהן אינן מאובחנות באמצעות ממוגרפיה.

[1] http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm319867.htm

[2] Boyd, N., et al. 2007. Mammographic density and the risk and detection of breast cancer. NEJM, 356 (3), 227—236. URL: http://content.nejm.org/cgi/content/full/356/3/227

[3] Breast cancer detection using automated whole breast ultrasound and mammography in radiographically dense breasts Kevin M. Kelly, Judy Dean, W. Scott Comulada, Sung-Jae Lee; Eur Radiol. 2010 March; 20(3): 734-742.

[4] Marla R. Lander, MD,* and László Tabár, MD: Automated 3-D Breast Ultrasound as a Promising Adjunctive Screening Tool for Examining Dense Breast Tissue. Elsevier Inc.10.1053/j.ro.2011

צרי עימנו קשר 2090*