מאמרים

המענה ל"נקודת התורפה" של הממוגרפיה

האם הממוגרפיה יעילה לגילוי מוקדם של סרטן השד בכל גיל?

ידוע כי סרטן השד הוא מחלת הסרטן הנפוצה ביותר בעולם. נתונים אלו הובילו לכך שעם השנים יותר ויותר נשים מודעות לסכנה ושומרות על שגרת בדיקות שנתיות למניעה על ידי מישוש או ממוגרפיה. בישראל מומלץ לערוך בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים לכל אישה מעל גיל 50 ולנשים בסיכון גבוה בהתאם להמלצת הרופא. אבל למרות שבדיקות אלו חיוניות הן אינן מספיקות היות ויעילות הממוגרפיה תלויה במבנה השד.

נקודת התורפה של הממוגרפיה שהיא אינה מאבחנת ביעילות גושים אצל נשים עם מרקם שד צפוף, ולכן יש כשל בגילוי מוקדם של סרטן השד אצל נשים אלו. בדיקת הממוגרפיה אומנם מאבחנת 98% מהגושים הסרטניים אצל נשים עם שד שומני, אבל היא מגלה רק בין 26.8%  ל-45.2% מהגושים אצל נשים עם שד צפוף.  על פי הסטטיסטיקה הזו הסיכוי לזהות גידול בממוגרפיה אצל נשים עם שד צפוף הוא פחות מסיכויי מציאת גידול סרטני בהטלת מטבע.

צפיפות השד בממוגרפיה: שד שומני נראה כהה (משמאל).
שד צפוף יותר רקמות חיבור ובלוטות- נראה בהיר (מימין)

היות והכשל בזיהוי גושים סרטניים ע"י הממוגרפיה קשור לירידה ברגישות של הממוגרפיה לזהות גושים ככל שצפיפות השד גבוהה יותר, לפיכך, נשים בעלות רקמת שד צפופה נכנסות "אוטומטית" לקטגוריית הנשים בעלות סיכון גבוה לחלות בסרטן השד, ודווקא להן בדיקת הממוגרפיה לא נותנת מענה. תוספת של בדיקת אולטרה סאונד אחת לבדיקת הממוגרפיה, מעלה את יכולת הגילוי של סרטן שד ש"מוסווה" ונראה כתקין בממוגרפיה.

מדוע הממוגרפיה מפספסת גושים סרטניים במבנה שד צפוף?

רקמת שד צפופה מתאפיינת ביותר רקמות חיבור, בלוטות וצינוריות חלב בהשוואה לרקמת שומן, מאשר במבנה שד שומני. בבדיקת ממוגרפיה השומן, נראה כהה, בעוד הרקמות האחרות המתקבלות בתמונת הממוגרפיה הן בצבע לבן, בדומה לגידולים, ולכן הן מסתירות (מסוות) פעמים רבות את הגידולים. מכאן הבעייתיות באבחון סרטן השד במבנה שד בעל רקמה צפופה, בייחוד אם הסרטן נמצא בשלביו הראשונים והגוש עדיין קטן ונסתר מהעין או לא מורגש בבדיקת המישוש.

  • מידע לנשים מעל גיל 40
  • מידע לנשים צעירות עד גיל 50
  • אולטרסאונד שד אוטומטי

מחקר שפורסם ב-New England Journal of Medicine, אחד העיתונים המובילים והקובעים את הדעת בעולם הרפואה, מצא ש-35% מהגידולים הממאירים בשד מתפספסים בממוגרפיה של נשים עם רקמת שד צפופה כי צפיפות גבוהה של רקמת השד מסווה את הנוכחות סרטן השד בממוגרפיה. המסקנה הבלתי נמנעת היא, כי הגורם המרכזי לכישלון הסקירה הממוגרפית לגלוי סרטן השד, הוא צפיפות רקמת השד.

צרי עימנו קשר 2090*