מאמרים

סרטן שד בזמן הריון והנקה

במידה ואת בהריון, מניקה, או מתכננת להיות בהריון בעתיד, אספנו עבורך מידע ונתונים מחקריים כדי שתדעי לשמור על בריאות השד שלך בתקופה רגישה זו.

בתקופת ההיריון האישה נמצאת מצד אחד בפוקוס גדול מהרגיל על מצבה הגופני, תופעות ושינויים פיזיולוגיים שמתרחשים אצלה, ומצד שני היא פחות מרוכזת בעצמה, ומתחילה את תהליך השינוי לקראת היותו של הילד בראש מעייניה. לפיכך נשים עשויות לפרש שלא נכון תסמינים מסוימים, להתעלם מהם, או לדחות תהליך של בדיקות לאבחון. אפשר להבין נטייה טבעית זו, אך יש בה סכנה, מכיוון שגילוי מוקדם כידוע הוא המפתח לריפוי.

מחקר ענק שבוצע באוסטרליה ייצר כותרת דרמטית והכה גלים באתר ynet ב-2012 "עלייה מדאיגה במקרי סרטן בעת ההריון". מהו ההסבר לעלייה הזו?           

סרטן שד בזמן הריון והנקה

בעיקרון, הסיכוי לחלות בסרטן השד מתחת לגיל 40-35 הוא נמוך יחסית, שלא מסיבות גנטיות, ולכן בעבר מקרי הסרטן בזמן הריון היו נדירים. אך כיום מתגברת הנטייה אצל נשים ללדת בגילאים מאוחרים, כולל בשנות הארבעים לחייהן, ולאור זאת עולה גם מספר הנשים שהתגלה אצלן סרטן השד בזמן הריון.

על פי נתונים עכשוויים, ב-1 מתוך 3,000 הריונות אובחן סרטן שד. בנשים בהריון או מיד אחרי לידה, סרטן השד מתרחש לרוב מעל גיל 32.

בתכנית "עובדה עם אילנה דיין", התברר שרופאים רבים לא התייחסו ברצינות לאבחון אצל נשים צעירות (מתחת לגיל 50), וכך נמנע גילוי מוקדם, והתוצאות הרסניות. חשוב ביותר שתעמדי על שלך ותבקשי מהרופא לבצע בדיקות גם במהלך ההריון, במידה ויש לך חשש כלשהו, ואת עצמך אל תחששי מן התהליך בדיקת אולטרה סאונד למשל  היא בטוחה לחלוטין גם לנשים בהריון.

אבחון סרטן שד בהריון ובהנקה

אצל נשים רבות בזמן הריון וכן בזמן ההנקה, השדיים נפוחים ומשנים צורה, מה שיכול לבלבל ולהקשות על זיהוי גושים קטנים, ולעיכוב באבחון סרטן השד. בשל כך, הסרטן לרוב מתגלה בשלב מאוחר יותר אצל הריוניות. מבחינה סטטיסטית, רוב הגושים שנמצאו במהלך הריון התגלו כ-לא סרטן. עם זאת, חשוב שתשימי לב לשינויים המתרחשים בשד, ותבררי, במידת הצורך גם עם כירורג, אם מדובר בשינויים שנחשבים לנורמליים לתקופה זו, או שהם מעוררי חשד.

בדיקת שד צריכה להיות חלק מטיפול לפני ואחרי הלידה. תהליך הבדיקה מתחיל בפגישה אצל כירורג שד.

סימפטומים של סרטן השד כוללים גוש או שינוי בשד. סימנים אלה ואחרים עלולים להיגרם על ידי סרטן השד או על ידי גורמים אחרים, ולכן יש לבדוק עם הרופא שלך אם הבחנת בשינוי או סימן שלא הבחנת בו קודם. לחצי לרשימת התסמינים לסרטן שד 

בדיקות לאיתור סרטן השד במהלך הריון

הריוניות שהבחינו בסימפטומים ונמצאות בתחילת תהליך הבדיקה, מודאגות לעתים מבדיקת הדמיה, וחוששות שתהיה לבדיקה השפעה על התפתחות העובר.

החדשות הטובות: בדיקת אולטרה סאונד היא בטוחה לחלוטין לנשים בהריון. גם ממוגרפיה, MRI ובדיקות אחרות שיפורטו להלן, אינן מהוות סכנה לעובר, כך לפי מחקרים שבוצעו בנושא.

ממוגרפיה בהריון

אמנם ממוגרפיה לא מתבצעת כבדיקה שגרתית להריונית שאין אצלה תסמינים בשד, אבל עבור הריוניות שקיימים אצלן תסמינים וחשד, ממוגרפיה היא אופציה קיימת, למרות הקרינה. כמות הקרינה של הבדיקה ממוקדת בשד בלבד והיא אינה גבוהה במיוחד ואינה נחשבת למסוכנת.כאמצעי זהירות, יריעת מגן מעוברת מונחת על הבטן ההריונית במהלך הבדיקה, על מנת לחסום פיזור קרינה.

אולם, החיסרון בממוגרפיה, מעבר לנושא הבטיחות, הוא שהממוגרפיה אינה מתאימה לאבחון אמין אצל נשים בהריון בשל צפיפות רקמת השד שלהן שהיא גבוהה ביותר בתקופה זו (עקב ריבוי בלוטות חלב), לכן יהיה קשה לזהות גידול סרטני בצילום השד, בניגוד לבדיקת אולטרה סאונד אוטומטי.

אולטרה סאונד שד בהריון

אולטרה סאונד נחשב כאמצעי הבטוח ביותר לאבחון גוש בשד, ולעתים הריוניות יעדיפו להיבדק קודם כל באולטרה סאונד, לפני ביצוע אבחון ממוגרפיה או ביופסיה. בדיקת אולטרה סאונד אוטומטי יכולה לתת תוצאות אמינות ביותר, מכיוון שהיא סורקת את כל נפח השד ואינה תלויה באיכות עבודתם של מפעילי המכשיר.

MRI בהריון

על פי ארגון המזון והתרופות האמריקני ה-FDA, טרם נקבעה רמת בטיחות ההדמיה בתהודה מגנטית (MRI) במהלך הריון. מחקרים קטנים שבוצעו בנושא אינם מצביעים על סכנה לעובר. במקרים בהם בדיקת ממוגרפיה הראתה גושים שעשויים להיות סרטניים, אך האבחון אינו ודאי, נעשה שימוש ב-MRI גם אצל נשים בהריון. במקרה כזה, חשוב להתייעץ עם כירורג שד תוך מתן הפרטים המדויקים על מצב ההריון. לעתים בדיקות MRI מצריכות שימוש במעין דיו, שהוא חומר ניגוד צבע. מכיוון שהחומר עשוי להגיע לשליה ולהשפיע על תזונת העובר, בבדיקת אישה בהריון לא ייעשה בו שימוש.

ביופסיה בהריון

לאבחון סופי של סרטן השד אצל נשים בהריון ובכלל, מתבצעת בדיקת ביופסיה של הגוש החשוד. בדרך כלל ביופסיה נעשית בהרדמה מקומית. אם יש צורך בהרדמה מלאה, קיימים מחקרים המצביעים על סיכון קטן מאוד לתינוק.

ביופסיה לנשים מניקות: קיים חשש לזיהום בשד במהלך הבדיקה, במיוחד אם היא נעשית לא רק בשאיבת מחט אלא כניתוח עם חתך. במידה ודלף חלב לאזור הניתוח, על המנתח לנקז את החלב עם מחט דקה כדי למנוע זיהום. חשוב להמשיך להניק בסמוך לבדיקה כדי שלא ייווצר גודש ובגללו דליפה או דלקת. הכירורג בוודאי יעשה כל שביכולתו למקם את הפתח של הביופסיה רחוק מהפטמה כדי לא להפריע להנקה.

מה עושים במידה ונמצא גידול סרטני בשד בעת ההיריון?

במקרה שבו הוכח בביופסיה כי הגידול הוא סרטני, יהיה צורך בבדיקות נוספות כדי לאבחן את השלב בו נמצא הגידול- האם תאים סרטניים התפשטו ושלחו גרורות בתוך השד או לחלקים אחרים של הגוף. השלב יקבע את הטיפול הנחוץ.

אם האישה נמצאת בשלבים מוקדמים של הריון, ייתכן ויומלץ לה להפסיקו.  טיפולים כמו כימותרפיה, טיפול הורמונלי, טיפול ממוקד, וקרינה יכולים לפגוע בעובר. טיפולי קרינה לנשים בהריון בדרך כלל ניתנים רק אחרי הלידה, משום שקרינה זו יכולה להשפיע על העובר.

השינויים הרבים בשד שאישה בהריון מרגישה בהם, מורגשים ביתר שאת בתקופת ההנקה הפרשות, שינויי מרקם, ועוד. נשים מניקות, ובעיקר אלו מעל גיל 35, צריכות לשמור על המודעות לגילוי מוקדם, לבחון את השינויים גם מהפריזמה של סימפטומים לסרטן השד, ולהתייעץ עם כירורג לא לדחות את האבחון מחשש לפגיעה בהנקה, או מהתעלמות מצרכיהן הבריאותיים, לטובת צרכיו של התינוק.

המלצתנו לנשים השוקלות להכנס להריון בגיל מאוחר (מעל גיל 35) או לנשים בטיפולי פוריות, לבצע בדיקת שד לגילוי מוקדם טרם הכניסה להריון, כדי להבטיח שקט נפשי במהלך ההריון

צרי עימנו קשר 2090*