מאמרים

בדיקות הדמייה לגילוי מוקדם של סרטן שד

בדיקת הסקר השכיחה ביותר לגילוי מוקדם של סרטן השד היא הממוגרפיה (צילום רנטגן של השד), שמראה אזורים סמיכים יותר וסמיכים פחות בשד.

יתרונה של בדיקת הממוגרפיה טמון בכך שהיא מבחינה בהסתיידויות שעלולות להצביע על סרטן שד כבר בשלבים ההתחלתיים שלו אך בעיקר יכולה לגלות גושים ונגעים קטנים שעדיין לא ניתן למששן.

כמו בבדיקה אצל הכירורג, גם הצילומים של הממוגרפיה יכולים להצביע על כיוון: שפיר או חשוד כממאיר. עם זאת, ממוגרפיה היא לא בדיקה מהימנה ב-100% (הרגישות שלה נעה בין 40 ל-65 אחוזים). היא תלויה בטיב המכשיר ובמקצועיות רופא הרנטגן (הרדיולוג המפענח את הצילומים), וכן במבנה השד של האישה.

ככל שמבנה השד של האישה סמיך וצפוף יותר כך יורדת הרגישות והאמינות של הממוגרפיה. הממוגרפיה יכולה לפספס גושים ולתת תשובות שליליות שגויות בלמעלה מ 50% מהמקרים אצל נשים עם שד צפוף, מה שמחייב אותן לבצע גם בדיקת אולטרה סאונד. בדיקת האולטרה סאונד או MRI מעלה משמעותית את יכולת הגילוי המוקדם של סרטן השד.

בכ-10% מהמקרים הממוגרפיה עלולה לתת תשובות חיוביות שגויות, שמחייבות בדיקות נוספות וחשיפה נוספת לקרינה. יש לציין שיותר ויותר מרכזים רפואיים גדולים רוכשים מכשירי ממוגרפיה מתוחכמים יותר, רגישים יותר, שטועים פחות ומקרינים פחות. לעתים – למשל אם השד סמיך ("צפוף") או גדול – יש לבצע גם בדיקת אולטרה סאונד או MRI (שלא כרוכות בקרינה כלל).

יתרונה הגדול של בדיקת האולטרה סאונד טמון ביכולתה להבחין בין גוש ציסטי לבין גוש מוצק, אך בעיקר יכולה לגלות גושים ונגעים קטנים שעדיין לא ניתן למששם או לזהותם בממוגרפיה בשל מבנה שד צפוף

אמינות בדיקת האולטרה סאונד הידני (הקיים בקופות החולים) תלויה בטכנאי המבצע את הבדיקה ובמיומנותו, ולכן הבדיקה מבוצעת כהשלמה לממוגרפיה במקרה בו הגוש שנמצא מחייב בירור נוסף, או כאשר לנשים יש מרקם שד צפוף. הצילום באולטרה סאונד הידני הוא נקודתי, ולא ניתן לשחזר את הבדיקה בצורה מדויקת.

לעומת האולטרה סאונד הידני קיים גם אולטרה סאונד שד אוטומטי

יתרונה של בדיקת האולטרה סאונד האוטומטי  היא בכך שהיא אינה תלויה בטכנאי המבצע אותה. השד נסרק מזוויות שונות בתלת מיימד והצילום ניתן לשחזור. מערכת הדמיה זו נועדה במיוחד לסריקת שד במרקם צפוף. הבדיקה אמינה, בטוחה ונטולת קרינה והיא  מהווה כיום את חזית הטכנולוגיה בתחום הגילוי המוקדם של סרטן השד. בדיקה זו, בניגוד לאולטרה סאונד הידני, קיבלה את אישור ה FDA כבדיקת סקר לנשים בעלות מרקם שד צפוף.

 ה-MRI היא בדיקת מגנט, שיש לה רגישות גבוהה ביותר לזיהוי גושים (97%), ונשלחות אליה נשים שנמצאות בסיכון גבוה לסרטן שד. גם MRI יכול לגלות ממצא חשוד שעשוי להתברר בסופו של בירור כשפיר ולגרום דאגה מיותרת ולעיתים עיכוב בטיפול. לכן חשוב לבצע MRI  כמו כל בדיקה אחרת רק כאשר יש התוויה ברורה לכך.

עם קבלת תוצאות הבדיקה (תוך מספר ימים) חוזרים לכירורג שד.

אם הממצא חשוד הכירורג שולח לביופסיה.

אם ממצא לא חשוד כלל האישה תתבקש לבוא למעקב כל חצי שנה במשך שנתיים, כדי לוודא שהממצא לא מתפתח למשהו חשוד.

צרי עימנו קשר 2090*